Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwwnaberya/public_html/sistem/ayar.php on line 15
 Amerikayı Gerçekleştiren İş Adamları Hakkında Az Bilinen Gerçekler - naberya.com

Amerikayı Gerçekleştiren İş Adamları Hakkında Az Bilinen Gerçekler

 • İçerik yükselişte
 • Bu içerik çok beğenildi.
 • Bu içerik çok favlanmış.
 • Batuhan Özkan
  Batuhan Özkan
  Naberya Editörü
  Mesaj Gönder

  Bu kahramanlar, Amerikan ekonomik büyümesinin büyük bir dönemi olan Yaldızlı Çağ'ın devleri idi.
  Bu adamlar, ABD'yi zengin, yaratıcı ve üretken bir yer olarak kurmaya yardım etti ve Amerika'yı tıpkı yaptıkları kadar çok buldular.

  Andrew Carnegie çelik endüstrisinin başındaydı; Jay Gould'un uzmanlık alanı demiryolları ve telgrafdı; Cornelius Vanderbilt bir nakliye ve demiyolları uzmanıydı; Gazyağı ve petrol piyasalarını devralmaktan John D. Rockefeller sorumluydı; JP Morgan, yurtdışı finansörler tarafından güvenilen Amerika'nın en iyi bankacısıydı.

  Bu yazımda sizlere güçlü erkekler üzerinden, kişisel ve ticari mücadeleleri de dahil olmak üzere Amerikan süper ekonomisini icat eden altı kişiyi ve onları ilerletmek ve kontrol altına almak için atmak zorunda kaldıkları adımları anlatacağım.

  1

  John D. Rockefeller ve Gizlemeye Çalıştığı Geçmiş

  Amerikayı Gerçekleştiren İş Adamları Hakkında Az Bilinen Gerçekler


  John D. Rockefeller'ın babası "Big Bill", kariyerini kıyafetlerini değiştirdiği kadar sık değiştirirdi. O bir çiftçi, iş adamı,seyahat eden iş adamı, sihirbaz ve ersatz doktordu. Bazıları, ona acımasız yöntemlerle servet kazandıran bir Amerikan kapitalisti olan soyguncu bir baron olarak bile kabul ettiler.

  BigBill'in birçok kez başı belaya girdi ve hatta bir noktada tecavüzden dolayı suçlandı. Takma adı William Levingston'ı kullanarak çiftte bir hayat yaşadı. John'un annesi ve başka bir kadınla aynı evde oturuyordu ve birbirlerini bilmiyorlardı; Big Bill, muhtemelen John'un hayatından uzun süreler boyunca, "diğer ailesini" ziyaret etmek için yok olacaktı.

  Özelliklede şöhreti ve serveti arttıkça, John babasından utanıyordu. Babasını hayatından çekti ve halkın babasının kötü davranışlarını öğrenmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yaptı. Geçmişinin geleceğine müdahale etmesine izin vermedi ve bir milyar dolar değerinde ilk Amerikan oldu.  2

  Andrew Carnegie ve Johnstown Taşkın Skandalı

  Amerikayı Gerçekleştiren İş Adamları Hakkında Az Bilinen Gerçekler


  Carnegie, Amerikan çelik endüstrisinin genişlemesine liderlik eden İskoç bir Amerikalıydı. Gelişim zaman aldı, ancak paçavralıktan zenginliğe geçiş yaptı. Etik olabilmeye çalıştı ancak zaman zaman ilerlemek için acımasız taktiklerle uğraşmak zorunda kaldı.

  Birçoğu kendisini ve iş ortağı Henry Clay Frick'i 1889 Johnstown Tufanı için suçladı vede bu sellerin oluşmasını önlemek için kurulmuş olan South Fork Avcılık ve Balıkçılık Kulübü üyesi olduklarını düşünüyordu. Carnegie ve diğer kulüp üyeleri, insanları cezbetmek için alanı daha fazla alana çevirmeye çalışıyorlardı ve barajı, köprüyü genişletmek için indirdiler. Üyeler, zayıf durumdaki barajı muhafaza etmemektende sorumlu tutuldu.

  31 Mayıs 1889'da, aşırı yağışlı günlerin ardından, Conemaugh Gölü'ndeki 20 milyon ton su baraja girdi ve çökmesine neden oldu. Su harap olmuş ve birçok kasabayı yok etmişti. Johnstown'a ulaştığında 2.209 kişi öldü ve 17 milyon dolarlık hasar vardı.

  Carnegie ve ortakları mali olarak sorumlu tutulmadı, ancak birçoğu hala felâket için onları sorumlu tuttu. Bu, Amerikan Kızılhaç tarafından ele geçirilen ilk felaket kurtarma operasyonuydu.  3

  JP Morgan,John D. Rockefeller ve Nikola Tesla

  Amerikayı Gerçekleştiren İş Adamları Hakkında Az Bilinen Gerçekler


  Bazıları hala Edison'un bize bugün kullandığımız elektrik biçimini verdiğini düşünüyor ancak aslında Nikola Tesla adında bir adamın dünyayı gerçekten değiştirdiğini bilmiyor.

   

  Edison, DC elektrik sistemini kurdu ve Tesla bir yıl kadar onun için çalıştı. Tesla,bugün kullandığımız kendi AC sistemini yarattığında, Edison bunun karşılığını ödemeyi reddetti ve Tesla, AC'nin daha verimli olacağını söylediğinde, Edison ona kulaklarını tıkadı ve Tesla'dan ayrıldı.

  Mucit George Westinghouse, Tesla'ya destek verdi ve AC patentleri için ona ödeme teklif etti(Morgan, o sırada Edison'a destek verdi). 1 milyon dolar nakit ve gayri maddi hak bedelinin verilmesi teklif edildi. Bu ortaklık, özellikle Tesla'nın yarattığı şeylerin çoğu ateşle yok edildiğinde, Westinghouse'u neredeyse mahvetti. Morgan ve Rockefeller, General Electric Company'yi kurmak için Edison'un da dahil olacağı daha küçük elektrik şirketlerini birleştirdiler ve kontrol ettiler.

   

  İkili, George Westinghouse'u ve Tesla'yı AC elektrik sistemini devralmakla tehdit etti. Ayrıca George'dan Tesla'ya olan telif ücretlerini ödemeyi bırakmasını istediler. Westinghouse, iflasın eşiğindeydi ve şirketinden endişe duyuyordu, daha sonra Rockefeller ve Morgan, Tesla'yı milyonlarca telif hakkı ücretlerinden dolandırmayı başardı.  4

  Jay Gould ve Black Friday Skandalı

  Amerikayı Gerçekleştiren İş Adamları Hakkında Az Bilinen Gerçekler


  Jay Gould ve Jim Fisk, Cornelius Vanderbilt'i Erie Demiryolunun kontrolünü elinden almak için aldatmışlardı, ancak en büyük skandal Wall Street yatırımcılarını aldattıkları zamandır.

  Başkan Ulysses S. Grant, İç Savaş sonrasında bir karmaşa içerisinde olan ABD ekonomisini onarmaya çalışıyordu. Kamuoyuna açıklanan kağıt paranın miktarını sınırlamak ve ekonomiye daha fazla altın eklemek istedi. Gould ve Fisk bu plandan hoşlanmadılar. Altını düşük bir fiyata satın alıp fiyat yükseldiğinde satmak istediler. Hükümetin ekonomiye altın koyması durumunda fiyatın düşeceğinden korkuyorlardı.

  Başkana planları bozmak için rahat davrandılar, ancak davranışlar şüpheli hale geldiğinde 1 milyon dolarlık altının satılması emredildi. İkili sessizce altın almaya başladı ve 24 Eylül 1869'da hükümet tarafından satın alınan altın piyasaya çıktı ve fiyat son derece düştü. Gould, Fisk ve diğerleri tonlarca altın kaybetti ve mahvoldu. Onların planı daha sonra Kara Cuma Skandalı olarak addedildi  Birde Şunlara Göz Atın
 • 0 Yorum
 • Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.